חמש תחזיות עבור IT לשנת 2016

השינויים מתרחשים במהירות רבה מתמיד, טכנולוגיות מתיישנות עוד לפני שהספיקו להבשיל. לכן, אפשר לומר בביטחון שגם שנת 2016 תהיה שנה דינמית בתחום ה-IT.

להלן מס' תחזיות אשר ישתלטו על השיח שלנו בשנה הקרובה. תחזיות אלה הן 'אבולוציויות', של תהליכים שרובם התחילו וטרם הגיעו להבשלה. אנחנו ב-EMC מאמינים שהם ימשיכו להתפתח בשנת 2016.

מעבר לחמש המגמות הללו אנו צופים מגמות רבות ומגוונות אשר עוד יביאו שינויים וקדמה טכנולוגית כבר ב 2016 ובשנים הבאות.

 

דרושים: מנמ"רים אמיצים

תפקידו של מנהל מערכות מידע ראשי (מנמ"ר) ימשיך להיות תפקיד תובעני וחשוב. בפני המנמ"ר יעמדו מספר פרדוקסים שאותם הוא יצטרך ליישב: ניצול טוב יותר של התקציב, התמחות בתחום הטכני, הנהגה בתחום העסקי והבטחת יציבות ושמירה על אבטחת המידע, במקביל לעידוד וטיפוח חדשנות. לכל אלו דרושים מנמ"רים אמיצים מאוד.

לפי Gartner, רבים מהמנמ"רים מאבדים שליטה על חלקים מתקציב הטכנולוגיה של הארגון, והתופעה הזו מתרחבת משנה לשנה.

אם בשנת 2005 הייתה למנמ"ר שליטה על 70% מתקציב הטכנולוגיה, שליטה זו התכווצה ל- 58% בשנת 2015. עד לשנת 2017, המנמ"ר יאבד שליטה על יותר ממחצית התקציב. כמו כן, גם אם התקציב העומד לרשות המנמ"ר אינו עולה, התקציב הכולל עבור פתרונות ה-IT והפתרונות הטכנולוגיים של הארגון כן עולה.

המנמ"ר המודרני יכול להוכיח פעם אחר פעם את מידת הרלוונטיות שלו, על ידי כך שיסייע לעמיתיו לנצל את התקציב הכולל, ויצליח להבטיח שכל פתרונות ה-IT יהיו חדשניים ומודרניים.

על המנמ"רים להיות אמיצים דיים כדי להשתלב בדיון העסקי עם עמיתיהם. להיות מנהיגים אמיתיים שמצליחים להוביל חדשנות בחברה שלהם. כל זאת לעתיד החברה, ובסופו של יום, לעתידם שלהם.

 

חקירת דרכים לא סלולות לאיתור ה'טלנט' האנושי...

המנמ"ר מוצא את עצמו מתמודד גם מול משבר 'טלנטים' (כשרון) בנוסף לשאר צרות התקציב הקיימות. ככל שטכנולוגיה ומתודולוגיה הופכות למורכבות יותר, הצורך במהנדסים מומחים ממשיך להתרחב באופן אקספוננציאלי.

קיימת דרישה עצומה לאנשי תכנון בעלי ראייה רחבה של הדרישות העסקיות הקיימות בשוק ובעלי תובנות חדות משל עצמם שיכולים לשלב את כל אלו בפתרונות טכנולוגיים.

גם אם נראה שההסתערות אחר אנשי מדע שמתמחים בנתונים הגיעה לשיאה, התוצר שמספקים אנשי ה'גורו' אלה אינו מספיק.

על מנת לפתור את משבר ה"כישורים" הזה, המנמ"רים צריכים לצעוד בדרכים לא סלולות, יצירתיות וחדשניות, למימוש המידע. למשל- לגייס דוקא אנשי עסקים ולהעשיר אותם מבחינה טכנולוגית או להקים שיתופי פעולה עם מוסדות חינוכיים ולהעסיק יותר בוגרים  שמגיעים היישר ממוסדות ההשכלה.

מעל הכל חשוב לזכור כי אסטרטגיה טובה לניהול משאבים, יכולה לעשות פלאים.

 

וגם אוטומיזציה של תהליכים...

מה ניתן לעשות אם לא מצאת את האנשים המתאימים?

תוכל להפוך חלק גדול מאוד מהמשימות השגרתיות שלך לאוטומטיות. זו בדיוק אחת ההבטחות של התפקיד המתפתח שיש לתוכנה בדאטה סנטר.

הארכיטקטורה של Software Defined Data Center) SDDC) מאפשרת תשתית אוטומטית לחלוטין עם אפס זמן השבתה עבור כל יישום, גם בחומרה, הן כיום וגם בעתיד. יכולות האוטומציה של ה- SDDC ישחררו משאבים יקרים קיימים שבהם ניתן יהיה להעזר למשימות אחרות, למשל לשיתוף פעולה עם עמיתים עסקיים בטכנולוגיית המידע.

פריצת הדרך של האוטומיזציה  הנ"ל, תגרום למחלקת IT להשקיע בכח עבודה בעל מיומנויות חדשות.

 

גאות הנתונים עולה על גדותיה

העלייה המתמשכת בחשיבות של האינטרנט של הדברים (IoT) נמצאת קרובה מאוד לזו של התקן התעשייתי Industry 4.0, שתי מגמות אלו מכניסות כמויות אדירות של מידע אל תוך הארגון.

על פי בדיקה שנערכה לאחרונה, 21 מיליארד התקנים יהיו מחוברים לאינטרנט עד שנת 2020.

כבר בשנה הבאה, נראה תוספת של 5.5. מיליון 'דברים מחוברים' כל יום, בכל אחד מהימים. החיישנים, המונים החכמים, האביזרים הלבישים שאנו עונדים או כל צורה אחרת ש'דברים' אלו ילבשו, ייצרו מבול של נתונים, אשר יאלץ את המנמ"ר לחשוב מחדש על אסטרטגיית האחסון שלהם ועל עמדתם לגבי דרך הניתוח של כל המידע הזה.

שנת 2016 תחשוף פריצת דרך נוספת של 'שפע הנתונים של הארגון' ותציג אותו כמאגר עצום של נתונים, בין אם הוא מובנה, לא מובנה או בכל תצורה שהיא.

מדינת ישראל נחשבת למעצמה בתחום של ה-IOT

 

התוכנה מתפרקת לחלקים

לעתים, מימוש הבטחות לוקח זמן. בסוף המאה שעברה, כולנו היינו מלאי תקווה לגבי הדרך שבה כלי הפיתוח 4GL וטכנולוגיות ישנו את הדרך שבה התוכנה בנויה, כלומר, רכיבים קטנים שיפעלו יחד כדי ליצור יישומים גדולים.

לבסוף, הטכנולוגיה הגיעה לבשלות והופעתם של היישומים וכלי הפיתוח שלהם מאפשרים לנו לפעול ללא אותן מערכות תוכנה מונוליטיות, שלוקח זמן רב יותר לבנות אותן וכבר הופכות מיושנות עוד לפני שנכנסות לייצור.

תוכנה ארגונית המיושמת בדרך זו מאפשרת גמישות רבה יותר ותיכנס לשוק בזמן קצר יותר. על ידי בניית יישומים קטנים כרכיבים עצמאיים היכולים לפעול עם אחרים, ארגונים יכולים לפתח תכונות אלו שנמצאות בעדיפות גבוהה יותר ועל כן ידחפו קדימה את נושא הפונקציונליות.

מגמה זו באה לידי ביטוי במה שהעמיתים שלנו בתוך חטיבת התוכן הארגונית עושים, כאשר הם מחליפים את תוכנת ה Documentum בפרויקט Horizon. זוהי מגמה המופעלת ע"י אנשי חזון כמו שותפתנו, חברת Pivotal שמביאה תבניות פיתוח חדשות המבוססות על מערכת פתוחה ומהירות הפעלה.

כמובן, שאין רק חמש מגמות שימלאו את האג'נדה של מנהל מערכות המידע בשנה הבאה, כמו תמיד, יהיו עוד הרבה מגמות שיופיעו בדרך. יהיו גם כמה שינויים שיגיעו כפי שמצופה. בנוסף, בטוח שכמה חידושים כאלו או אחרים מסתתרים מעבר לפינה ועומדים להפתיע את כולנו. כפי שאתם רואים, לא הכל נמצא בתוך כדור הבדולח...

‬‏